Vývoj role produktivity v IT managementu
Produktivita často stojí v jádru jakéhokoli manažerského konceptu. Téměř dvě století se manažerské praktiky zaměřovaly na zvyšování produktivity na každé úrovni organizace, počínaje jednotlivými pracovníky. V IT managementu jsme tuto logiku také následovali a používali metriky jako počet zpracovaných tiketů na agenta nebo čas na uvedení na trh jako ukazatele pro rychlejší a větší produkci.
V posledních dvou až třech desetiletích si však někteří myslitelé uvědomili, že tento mechanistický přístup nelze aplikovat univerzálně. Ne všechny profese lze měřit pouze podle kvantity a konzistentního výstupu. V oborech jako IT jsou často důležitější atributy jako kreativita, inovace a tvorba a sdílení znalostí než výstupy za jednotku času.
„
„Bohužel, měření produktivity produktivitu nezlepší.“ – W. Edwards Deming, Out of the Crisis
Tento problém je zvláště výrazný v oblasti IT. Hlavním účelem IT oddělení je automatizace všeho, co lze redukovat na algoritmus. Paradoxně zvýšení produktivity v tomto kontextu často znamená, že pracovník vykazující vysokou produktivitu měřeno počtem výstupů, vykonává úkoly, které by měly být automatizovány softwarem nebo IT systémy. Je těžké najít smysluplnou metriku produktivity v IT, kterou by bylo skutečně potřeba zvyšovat – těžko najít jakýkoliv příklad užitečné metriky produktivity.
To ukazuje, že se snažíme řešit nesprávně definovaný problém. Místo toho, abychom se soustředili na měření produktivity, bychom ji mohli využít k identifikaci úkolů, které jsou vhodnější pro automatizaci nebo outsourcing – tedy paradoxně snížit produktivitu lidí tím, že jejich práci bude vykonávat počítač, IT systém, AI.
Závěrem lze říci, že koncept produktivity je hluboce propojen s průmyslovými metodami řízení a uvažování o práce jako sledu opakujících se aktivit, což jej činí nevhodným pro znalostní pracovníky v IT. Skutečná výzva nespočívá v řešení problému produktivity, který jsme si nevědomky vytvořili přijetím nesprávného modelu definice toho, co je to práce.
Místo spoléhání na metriky produktivity bychom měli prozkoumat alternativní indikátory, která lépe odrážejí povahu práce v IT, jako jsou indexy kvality znalostních pracovníků, kvalita spolupráce a inovativnost, rozvoj dovedností apod.